Kronika
Dje në Fushë Kosovë, një i dyshuar mashkull K/shqiptar ka shtënë me armë zjarri në drejtim të viktimës mashkull K/shqiptar duke e lënë të plagosur, dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes me veturë. “Viktima është dërguar për tretman mjekësor ne QKUK-Prishtinë ku është konfirmuar se i njëjti është jashtë rrezikut për jetë”, thuhet në […]
Kronika
Dje në Rahovec ka ndodhur një aksident trafiku. “I dyshuari mashkull K-Shqiptar përderisa ishte duke drejtuar veturën ka humbur kontrollin mbi veturë dhe ka dalë jashtë rruge me ç’rast ka goditur një lis”, thuhet në raportin policor. Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar tre pasagjer. “Një burrë dhe dy gra por të njëjtit […]
Lajme
Në këtë zonë të Tetovës, si pasojë e zënies dhe mos pastrimit të kanalizimit ka ardhur deri tek havaria duke penguar edhe lëvizjen e lirë të automjeteve. Nga Ndërmarrja Publike Komunale megjithatë thonë se kësaj radhe janë përballur mirë me situatën e reshjeve në brendi të qytetit Urim HASIPI Tetovës, 18 maj – Reshjet e […]
Kronika
Gjatë ditës së djeshme, rreth orës 09:00, në vendkalimin kufitar të Jazhincës, gjatë kontrollit kufitar është konstatuar se personi H.XH. (50) nga Kosova është në listën e të kërkuarve me masën “Arresto”. Me kërkesë të Sektorit për bashkëpunim ndërkombëtar të policisë, shtetasi kosovar është privuar nga liria dhe në orën 13:10 është dorëzuar në Stacionin […]
Lajme
Mungesa e vendeve adekuate për parkimin e furgonëve që bëjnë transportin publik në Tetovë, shpesh krijon bllokime rrugësh, trotuaresh madje edhe parkime mbi urë që është rreptësisht e ndaluar. Në Tetovë ka një numër të madh furgonësh që zhvillojnë transportin publik drejt fshatrave Pirok, Jazhincë e Zhelinë. Drejtuesit e furgonëve shprehen se këtë e bëjnë […]
Lajme
Rreth orës 10 të mëngjesit një automjet policor u përfshi nga flakët në rrethin e Ministrisë së Brendshme. Zjarri shpërtheu afër pompës së benzinës në afërsi të MPB-së, ndërsa deri tani mbetet e panjohur, nga çfarë u djeg mjeti transportues policor “Pinc Gauer “. Zjarrin e ka shuar ekipi i zjarrfikësve, ndërsa nëpunësit e policisë […]
Lajme
Në moshën 8 vjeçare kishte filluar të agjëronte. Këtë vit është Ramazani i 96-të që po e agjëron, madje ka tre muaj që e ka filluar. 105 vjeçari Nazim Neziri nga fshati Remnik i Vitisë ka thënë se agjërimi i sjellë atij qetësi shpirtërore. “Tre muaj kam agjëruar. Muajin Shaban, Rexhep dhe tash Ramazanin. Ramazanin […]
Lajme
Mjeku u arrestua pasi u paraqitën ankesa nga pacientë e zyrtarë shëndetësorë në qytetin Larkana në jug të Pakistanit, fillimish Muzaffar Ghangharo u dyshua se infektoi një numër më të ulët por tani janë shfaqur simptoma edhe në 500 pacientë të tjerë të tij. Kreu i policisë në Larkana, Kamran Nawaz, që i prinë hetimeve […]
Lajme
Gjykatë në Missoula ka lënë në burg shqiptarin Fabjan Alametin, i cili akuzohet se gënjeu agjentët federale rreth planeve të tij për t’ju bashkuar ISIS dhe për të kryer veprime terroriste. Gjykatësi vendosi që 21-vjeçari të mbetet në paraburgim deri në gjyqin e tij. Gjykatësi Jeremiah C. Lynch tha se Alameti, shqiptar me nënshtetësi amerikane, […]
Lajme
Ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Abelard Tahiri, bëri të ditur se një i dyshuar për krime lufte është ekstraduar nga Hungaria në Kosovë. “Sot, institucionet tona kanë realizuar ekstradimin nga Hungaria të një individi të dyshuar për krimet e luftës në Kosovë. Kemi dhënë garanci të plota se krahas ballafaqimit me përgjegjësinë, ne […]
Shëndeti
Sëmundja Parkinsonit është një çrregullim progresiv i trurit i cili prek lëvizshmërinë dhe aftësitë mendore. Shkaktohet nga humbja e qelizave nervore të trurit, të quajtura substantia nigra. Kjo zonë është përgjegjëse për kontrollin e lëvizshmërisë të trupit. Simptomat e sëmundjes Parkinson. Gjashtë shenja të hershme që nuk duhet të injoroni: Dridhjet Dridhjet zakonisht
Lajme
Mevlyde Saraçi, gruaja e cila u akuzua nga deputetja e PDK-së Flora Brovina që ia kishte dorëzuar fotografinë për kinse dhunimin e një gruaje kosovare nga ushtarët serbë, ka mohuar në mënyrë kategorike që ia ka dorëzuar atë fotografi deputetes Brovina. “Asnjë moment nuk kam qenë nënkryetare e komisionit. Nuk është fusha ime të merrem […]
Lajme
Pas intervistimit që i ka bërë Policia e Kosovës, deputetja e PDK-së, Flora Brovina ka kërkuar falje për fotografinë që e prezantoi një ditë më parë, ku tha se në të janë serbët teksa dhunojnë një grua shqiptare para familjes së saj. Brovina tha se ndjehet fajtore që nuk e ka verifikuar fotografinë para se […]
Lajme
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, tha se të mbijetuarit e mizorive “duhet të trajtohen me respekt, dinjitet dhe ndjeshmëri”. Në një postim në Twitter, ai tha se “udhëheqësit e Kosovës duhet të ndihmojnë viktimat të shërohen, e jo t’i shfrytëzojnë ato për përfitime politike”. Komentet e tij vijnë një ditë pasi […]