Shëndeti

Shëndeti
Sëmundja Parkinsonit është një çrregullim progresiv i trurit i cili prek lëvizshmërinë dhe aftësitë mendore. Shkaktohet nga humbja e qelizave nervore të trurit, të quajtura substantia nigra. Kjo zonë është përgjegjëse për kontrollin e lëvizshmërisë të trupit. Simptomat e sëmundjes Parkinson. Gjashtë shenja të hershme që nuk duhet të injoroni: Dridhjet Dridhjet zakonisht
Shëndeti
Dritat LED mund të dëmtojnë shikimin tuaj në mënyrë permanente dhe t’ju shkatojnë probleme të tjera shëndetësore.   Lajmin e bën të ditur Agjencia Franceze për Ushqimin, Mjedisin e Shëndetin dhe Sigurinë në Punë (ANSES), e cila paralajmëron se dritat LED janë ‘foto-toksike’.   Sipas një raporti me 400 faqe ky lloj ndriçimi sjell dëmtim […]
Shëndeti
Shëndeti i zemrës përmirësohet nëse ushqeheni mirë, konsumoni suplementë si Omega 3 ose hekuri si dhe kryeni aktiviete fizike   Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë.   Në Shqipëri, 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve të zemrës.   Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të […]
Shëndeti
Substanca përdor një mekanizëm në sipërfaqen e qelizave të kancerit që i bën ato më pas të shuhen. Tani do të hulumtohet nëse funksionon edhe jashtë laboratorit. Studiuesit gjermanë kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të kancerit, çon në […]
Shëndeti
Nga përzierja e bimëve të përshkruara më sipër, e mira e së cilës është se secila bimë e lartëpërmendur rritet në trevat shqiptare, del një çaj, i cili shton mjaft urinimin, prandaj përdoret në gurët me natyrë fosfatesh, uratash dhe karbonatesh. Shpesh ndodh që mjekësia popullore shëron më mirë dhe pa efekte anësore sëmundjet që […]
Shëndeti
Një tabletë e cila lufton gripin mund të jetë më afër se sa pritej. Kjo pasi shkencëtarët kanë zbuluar se po zhvillojnë një ilaç që imiton sistemin imunitar. Ilaçi mund të jetë një tendencë premtuese për një kurë, sepse mund të punojë kundër llojeve të ndryshme të viruseve dhe është i lirë për t’u bërë, […]
Shëndeti
Ekspertët amerikanë kanë zbuluar një medikament të ri për trajtimin e depresionit në një kohë shumë të shpejte Kura pritet të trajtojë me efikasitet njerëzit me depresion të rëndë që nuk i përgjigjen barnave tradicionale psikiatrike. Medikanenti bazohet tek ketamina, dhe është përshëndetur nga komuniteti i psikiatrisë. Ky medikament i quajtur esketamine, do të shitet […]
Shëndeti
Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen. Arterioskleroza cilësohet fatkeqësisht vdekjeprurëse. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani enët tuaja të gjakut tërësisht të pastra dhe elastike. Në
Shëndeti
Rreziku i shtypjes së lartë të gjakut mund të zvogëlohet duke i bërë disa ndryshime në mënyrën e ushqyerit apo në stil të jetesës. Simptomat e hipertensionit vdekjeprurës mund t’i parandaloni duke i ngrënë disa ushqime të caktuara, transmeton Telegrafi. Megjithatë, tani ekspertët shëndetësorë kanë treguar se edhe lëngu i domates mund t’jua zvogëlojë shtypjen […]
Shëndeti
Dendësia e popullsisë, infrastruktura e pazhvilluar, mungesa e ujësjellësit dhe gazifikimit, mekanizma joadekuat kontrollues, janë vetëm një pjesë e arsyeve për ndotjen e ajrit, thotë profesori Dejan Mirakovski. “Qytetet i shndërruam në përbërje homogjene nga shumë ndotës kompleks. I prishëm rregullat deri në atë masë sa që nuk ekzistojnë zona të pastra dhe të sigurta,
Shëndeti
Mjekët përdorën metodën e transplantit të palcës kurrizore për të shpëtuar një pacient me HIV, transmeton Top Channel. Rezultati ishte mahnitës: personi i cili nuk ka dashur të identifikohet dhe njihet vetëm si “pacienti nga Londra” jep shenja të remisionit të virusit në organizëm, duke u bërë i dyti person në botë të cilit i […]
Shëndeti
Psikologja turke, Nejla Avci ka bërë një deklaratë me të cilën i ka çuditur, por edhe frikësuar të gjithë. Ajo ka thënë se byreku ndikon negativisht në zhvillimin e trurit. Këtë deklaratë, ajo e ka bërë gjatë seminarit me temë “Mungesë vëmendjeje të çrregullimit hiperaktiv”. Më tej psikologia turke ka thënë se ushqimet me sheqer […]
Shëndeti
Një ilaç eksperimental për mbrojtjen e qelizave të trurit ka ngjallur shpresë për trajtimin e humbjes së kujtesës, aftësisë së dobët për të marrë vendime dhe vështirësive tjera mendore që shfaqen shpesh në moshën e pleqërisë. Nëse rezultatet e testeve klinike tregojnë se ilaçi është efektiv për ta luftuar humbjen e kujtesës, aim und të […]
Shëndeti
Sëmundje të rënda të tilla si kanceri, është vështirë të njihet menjëherë nga simptomat fillestare. Kjo është arsyeja pse sëmundja diagnostikohet shumë vonë, dhe ka të ngjarë që ajo edhe të përparojë, transmeton kp. Këto janë simptomat më të zakonshme që mund të përcillen në fazat e mëvonshme të kancerit të veshkave: gjak në urinë […]
Shëndeti
Sëmundja e aparatit urinar është një sëmundje serioze e cila karakterizohet me majisjen e glomerulave dhe prishjen në shkallë të ndryshme të funksionit të veshkave. Prek më tepër moshat fëminore, nga mosha 3-10 vjeç. Meshkujt janë më të rrezikuar se femrat. Në zhvillimin e sëmundjes rol të padiskutueshëm luan edhe faktori i alergjisë. Zakonisht sëmundja […]
Shëndeti
Një bebe ia shpëtoi jetën mamasë së saj pasi refuzonte të ushqehej me gji. Claire Granville, 40 vjeç, nga Britania, thotë se vajza e saj nuk pranonte të pinte qumësht nga gjiri i djathtë. Ajo kishte të drejtë pasi poshtë thithkës kishte një tumor të madh. Matilda ushqehej me dëshirë nga gjiri tjetër, duke bërë […]