Kronika

Kronika
Dje në Fushë Kosovë, një i dyshuar mashkull K/shqiptar ka shtënë me armë zjarri në drejtim të viktimës mashkull K/shqiptar duke e lënë të plagosur, dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes me veturë. “Viktima është dërguar për tretman mjekësor ne QKUK-Prishtinë ku është konfirmuar se i njëjti është jashtë rrezikut për jetë”, thuhet në […]
Kronika
Dje në Rahovec ka ndodhur një aksident trafiku. “I dyshuari mashkull K-Shqiptar përderisa ishte duke drejtuar veturën ka humbur kontrollin mbi veturë dhe ka dalë jashtë rruge me ç’rast ka goditur një lis”, thuhet në raportin policor. Si pasojë e aksidentit lëndime trupore kanë pësuar tre pasagjer. “Një burrë dhe dy gra por të njëjtit […]
Kronika
Gjatë ditës së djeshme, rreth orës 09:00, në vendkalimin kufitar të Jazhincës, gjatë kontrollit kufitar është konstatuar se personi H.XH. (50) nga Kosova është në listën e të kërkuarve me masën “Arresto”. Me kërkesë të Sektorit për bashkëpunim ndërkombëtar të policisë, shtetasi kosovar është privuar nga liria dhe në orën 13:10 është dorëzuar në Stacionin […]
Kronika
Një nënë shqiptare bashkë me të bijën e saj 2 vjeçare janë “zhdukur nga faqja e dheut”, ka thënë një zyrtar i lartë policor. Sebjana Myzeqari, 24 vjeçe, dhe vogëlushja e saj Enissa nuk janë parë apo dëgjuar që nga 2 prilli kur janë parë për herë të fundit në Doncaster, Angli. Shtetasja shqiptare Myzeqari […]
Kronika
Dje në Kamenicë është arrestuar e dyshuara femër K/Shqiptare, pasi që njëjta e ka sulmuar fizikisht nënën e saj viktimën femër K/Shqiptare. Policia në raportin 24 orësh njofton se e njëjta është intervistuar dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.
Kronika
Gjykata Themelore në Prishtinë ka shpallur aktgjykimin kundër të akuzuarit F.A. për veprat penale “Vjedhje e rëndë”. I akuzuari F.A., sipas njoftimit të Gjykatës, është shpallur fajtor dhe është dënuar me dënim unik me burgim në kohëzgjatje prej 7 (shtatë) vitesh ku do t’i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim, si dhe dënim me […]
Kronika
Në fillim të këtij muaji, më konkretisht më datë 5 maj 2019, dy vajza kishin vjedhur rroba në një dyqan në Ferizaj, ndërsa pasi janë identifikuar, Policia i ka arrestuar dje. “Ankuesi mashkull K/Shqiptar ka informuar se në lokalin e tij dy femra K-Shqiptare kanë vjedhur rroba”, thuhet në raportin 24 orësh të Policisë së […]
Kronika
Një shtetas i Maqedonisë është arrestuar në Serbi pasi në vendkalimin kufitarë të Preshevës gjatë kontrollit i janë konfiskuar 16 kilogram marijuanë. Mediat serbe shkruajnë se droga është gjetur gjatë një kontrolli të makinës me të cilën ka lëvizur 30 vjeçari, shtetas i Maqedonisë. 30 vjeçari autoriteteve doganore u kishte thënë se nuk ka asgjë […]
Kronika
Dy gra të moshës 32 dhe 36 vjeçare janë shtypur me makinë në një rrugë në Kërçovë. Siç njoftojnë nga MPB, të dy gratë me lëndime të rënda trupore janë dërguar në Qendrën Mjekësore në Kërçovë dhe pas ndihmës së parë, janë transferuar në Spitalin Klinik të Manastirit. Sipas MPB, shofer i makinës që ka […]
Kronika Lajme
Gjatë vitit 2018, Policia e Kosovës ka evidentuar mbi pesë mijë raste të vjedhjeve, të cilat kanë ndodhur në pronat e qytetarëve, qofshin ato në shtëpi banimi, dyqane apo vetura. Derisa, vetëm në dymujorin e parë të këtij viti janë evidentuar mbi 700 raste të vjedhjeve. Rajonet ku kanë ndodhur këto raste të vjedhjeve, sipas […]
Kronika
Gjatë pasdites është gjetur një burrë i vdekur në stacionin hekurudhor në Shkup. Mediat maqedonase raportojnë se bëhet fjalë për taksist, ndërkohë që policia dhe prokuroria po hetojnë në vendngjarje. Ministria Punëve të Brendshme pritet të dalë me detaje për rastin fjalë.
Kronika
Prokuroria Themelore e Shkupit ka dorëzuar urdhër për zbatimin e procedurës hetimore kundër një personit për të cilin ekziston dyshim të bazuar për kryerjen e veprës penale “Lëndim trupor” nga neni 130 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 nga Kodi Penal, njofton Portalb.mk. “I dyshuari më 17.02.2019, në shtëpinë familjare në fshatin Vizbeg, në […]
Kronika
Shkup, 18 shkurt – Sot rreth orës 15 nga burimet policore është raportuar për një person të vdekur në vend të punës në rrugën “Londonska” në Shkup, në një objekt në ndërtim, raporton gazeta Koha. Bëhet fjalë për personin Mahir Abazi 33 vjeçar nga f.Çellopek i Tetovës, i cili ishte angazhuar në vendin e punës […]