Kulturë

Kulturë
I shtrirë mbi një kodër në jug të rrugës automobilistike që lidh Krujën me Fushë Krujën, qyteti antik i Albanopolisit është një ndër dëshmitë historike më të rëndësishme të periudhës së antikitetit. Mbërritur në ditët tona si një rrënojë, kjo kështjellë i ngjitet shpatit të një kodre, karakteristikë kjo e qytetërimeve të hershme Ilire. Grupi […]
Kulturë
Do të mbushen 107 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë më 1912 në Vlorë. Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë erdhi pas përpjekjeve gati 500 vjeçare të popullit shqiptar nga Perandoria Osmane, e cila pushtoi trojet shqiptare, 10 vjet pas vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeu më 17 janar 1468. Përpjekja për çlirim e popullit shqiptar […]
Kulturë
Fehari Ramadani (Universiteti Shtetëror i Tetovës) Qëndrimi i Austro-Hungarisë ndaj Lëvizjes Kulturore Shqiptare gjatë vitit 1910 “…Ne nuk mund të kuptojmë çlirimin e popujve ballkanikë pa ndihmën që morën ata nga Fuqitë e Mëdha…” Stavro Skendi Interesimi i qeverisë austro-hungareze për zhvillimin e arsimit dhe të kulturës shqiptare, në veçanti dhe për çështjen
Kulturë
Evropë, viti 1400: Një kontinent i rrënuar prej luftës dhe murtajës, dominohet nga autoriteti i Kishës Katolike. Në qytete dhe qendra banimi, tregtarë e sipërmarrës ndiejnë se bota e tyre po ndryshon. Me rritjen e tregtisë dhe pasurisë, zhvillohet edhe një etje për më shumë dije. Duke mos qenë më të neglizhuar në hijet e […]
Kulturë
1. Kemi ardhur në këtë botë për të qeshur me mundësitë tona dhe për ta jetuar jetën tonë aq mirë, saqë vdekja do të ketë frikë të na pushtojë. 3. Askush nuk mund të të shpëtojë nga diçka, përveç vetes tënde dhe ia vlen ta shpëtosh veten. Është një betejë që nuk fitohet lehtë, por […]
Kulturë
Valeria Dedaj Për herë të parë Arkivi Qendror Shtetëror sjell ekspozitën “Një komb, një ABC” për kongresin e Manastirit në Kalanë e Tiranës. Dokumentet edhe fotografit origjinale kanë në qendër përpjekjen e 32 delegatëve, të kryesuar nga Mit’hat Frashëri, që morën pjesë në hartimin e alfabetit të gjuhës shqipe Një ekspozitë me dokumente dhe fotografi […]
Kulturë
Miti i Aleksandrit të Madh sipas Statutit të Shkodrës të zbuluar nga Lucia Nadin. Teksti i “Privilegjit…” ku citohet: “Unë, Aleksandri, biri i Filipit,… pinjoll i farës së shquar të popujve ilirikë të Dalmacisë” Moikom Zeqo Para disa vitesh erdhi të më takonte në Muzeun Historik Kombëtar Prof. Lucia Nadin e shoqëruar nga Prof. Gherardo […]
Kulturë
Mësuesit e parë nga Shqipëria në Tetovë më 1941     Kush e solli Abetaren e parë në gjuhën shqipe nga Shqipëria në Tetovë? -Shkolla e parë shqipe në Tetovë u hap në qershor të vitit 1941, me mbajtjen e kurseve intensive nga mësuesit Mithat Cami nga Dibra dhe Vasil Dhimitriu nga Elbasani, ndërkaq viti […]
Kulturë
Prof. Dr. Fehari Ramadani Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë Zhvillimi i kryengritjeve antiosmane në vitet 1909-1911, nuk e përmirësoi gjendjen e popullit shqiptar. Edhe pas marrëveshjeve që përfundoi me udhëheqësit e kryengritësve në vitin 1911, Porta e Lartë nuk ndërmori asnjë masë për të përmirësuar gjendjen ekonomike e arsimore të
Kulturë
Prof. Dr. Fehari Ramadani Kontributi i Austro-Hungarisë në Shpalljes e Pavarësisë së Shqipërisë Zhvillimi i kryengritjeve antiosmane në vitet 1909-1911, nuk e përmirësoi gjendjen e popullit shqiptar. Edhe pas marrëveshjeve që përfundoi me udhëheqësit e kryengritësve në vitin 1911, Porta e Lartë nuk ndërmori asnjë masë për të përmirësuar gjendjen ekonomike e arsimore të
Kulturë
Nga Aurenc Bebja, Francë – 21 Shkurt 2019 Në faqet n° 71 – 92 të librit me titull “Vitae et icones sultanorum Turcicorum, principum Persarum aliorumq[ue] illustrium heroum heroinarumq[ue] ab Osmane usq[ue] ad Mahometem II : ad vivum ex antiquis mettallis effictae, primum ex Co[n]sta[n]tinopoli D. Imp. Ferdina[n]do oblatae nunc descriptae & tetras[t]ichis succinctis
Kulturë
Theodoros Kolokotronis ishte një nga heronjtë kryesorë të kryengritjes për pavarësinë e Greqisë. Sipas burimeve, përfshirë ato angleze, thuhej se ishte shqiptar. Në një gravurë shihet veshur me fustanelle dhe me flokët në formën e luftëtarëve shqiptarë (të quajtur perçe). Kolokotronis ishte pjesë e një familjeje të fuqishme që ndikoi në krijimin e kombit grek. […]
Kulturë TOP-LAJM
Një publikim mjaftë i veçantë nga Prof. Dr. Fati Iseni Historiani Iseni publikon dokumentet e CIA-s mbi planin rus për shtetin e përbashkët Shqipëri-Maqedoni Fati Iseni, historiani shqiptar dhe profesori në Universitetin “Nënë Tereza” në Shkup, i ka publikuar disa dokumente që janë deklasifikuar nga CIA në vitin 2012, në të cilat dalin në pah ide […]
Kulturë
BOTIMI I UET-PRESS/ ‘Krimet ndaj minoritetit shqiptar në Greqi’ Pjesë nga libri ‘Kolaboracioni dhe Gjenocidi në Çamëri/ 1944-1945: E vërteta e bashkëpunimit të çamëve me gjermanët’ Nga Arben P. Llalla Çështja që do të parashtroj, ka të bëjë, në pika të shkurtra me dëbimet e shqiptarëve që nga viti 1913-1945 dhe sllavo-maqedonasve 1946- 1949 nga […]
Kulturë
BOTIMI I UET-PRESS/ Politikani më me klas i historisë shqiptare Nga Ilir Ikonomi Pjesë nga libri “Faik Konica: Jeta në Uashington” Faiku ishte si i shtëpisë në Suamskot, plazhi i qetë që shtrihet nja 20 kilometra në verilindje të Bostonit, ku klima është e paqme edhe në ditët kur qytetet lindore të Amerikës përfshihen nga […]