Lajme

Lajme
Në këtë zonë të Tetovës, si pasojë e zënies dhe mos pastrimit të kanalizimit ka ardhur deri tek havaria duke penguar edhe lëvizjen e lirë të automjeteve. Nga Ndërmarrja Publike Komunale megjithatë thonë se kësaj radhe janë përballur mirë me situatën e reshjeve në brendi të qytetit Urim HASIPI Tetovës, 18 maj – Reshjet e […]
Lajme
Mungesa e vendeve adekuate për parkimin e furgonëve që bëjnë transportin publik në Tetovë, shpesh krijon bllokime rrugësh, trotuaresh madje edhe parkime mbi urë që është rreptësisht e ndaluar. Në Tetovë ka një numër të madh furgonësh që zhvillojnë transportin publik drejt fshatrave Pirok, Jazhincë e Zhelinë. Drejtuesit e furgonëve shprehen se këtë e bëjnë […]
Lajme
Rreth orës 10 të mëngjesit një automjet policor u përfshi nga flakët në rrethin e Ministrisë së Brendshme. Zjarri shpërtheu afër pompës së benzinës në afërsi të MPB-së, ndërsa deri tani mbetet e panjohur, nga çfarë u djeg mjeti transportues policor “Pinc Gauer “. Zjarrin e ka shuar ekipi i zjarrfikësve, ndërsa nëpunësit e policisë […]
Lajme
Në moshën 8 vjeçare kishte filluar të agjëronte. Këtë vit është Ramazani i 96-të që po e agjëron, madje ka tre muaj që e ka filluar. 105 vjeçari Nazim Neziri nga fshati Remnik i Vitisë ka thënë se agjërimi i sjellë atij qetësi shpirtërore. “Tre muaj kam agjëruar. Muajin Shaban, Rexhep dhe tash Ramazanin. Ramazanin […]
Lajme
Mjeku u arrestua pasi u paraqitën ankesa nga pacientë e zyrtarë shëndetësorë në qytetin Larkana në jug të Pakistanit, fillimish Muzaffar Ghangharo u dyshua se infektoi një numër më të ulët por tani janë shfaqur simptoma edhe në 500 pacientë të tjerë të tij. Kreu i policisë në Larkana, Kamran Nawaz, që i prinë hetimeve […]
Lajme
Gjykatë në Missoula ka lënë në burg shqiptarin Fabjan Alametin, i cili akuzohet se gënjeu agjentët federale rreth planeve të tij për t’ju bashkuar ISIS dhe për të kryer veprime terroriste. Gjykatësi vendosi që 21-vjeçari të mbetet në paraburgim deri në gjyqin e tij. Gjykatësi Jeremiah C. Lynch tha se Alameti, shqiptar me nënshtetësi amerikane, […]
Lajme
Ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Abelard Tahiri, bëri të ditur se një i dyshuar për krime lufte është ekstraduar nga Hungaria në Kosovë. “Sot, institucionet tona kanë realizuar ekstradimin nga Hungaria të një individi të dyshuar për krimet e luftës në Kosovë. Kemi dhënë garanci të plota se krahas ballafaqimit me përgjegjësinë, ne […]
Lajme
Mevlyde Saraçi, gruaja e cila u akuzua nga deputetja e PDK-së Flora Brovina që ia kishte dorëzuar fotografinë për kinse dhunimin e një gruaje kosovare nga ushtarët serbë, ka mohuar në mënyrë kategorike që ia ka dorëzuar atë fotografi deputetes Brovina. “Asnjë moment nuk kam qenë nënkryetare e komisionit. Nuk është fusha ime të merrem […]
Lajme
Pas intervistimit që i ka bërë Policia e Kosovës, deputetja e PDK-së, Flora Brovina ka kërkuar falje për fotografinë që e prezantoi një ditë më parë, ku tha se në të janë serbët teksa dhunojnë një grua shqiptare para familjes së saj. Brovina tha se ndjehet fajtore që nuk e ka verifikuar fotografinë para se […]
Lajme
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, tha se të mbijetuarit e mizorive “duhet të trajtohen me respekt, dinjitet dhe ndjeshmëri”. Në një postim në Twitter, ai tha se “udhëheqësit e Kosovës duhet të ndihmojnë viktimat të shërohen, e jo t’i shfrytëzojnë ato për përfitime politike”. Komentet e tij vijnë një ditë pasi […]
Lajme
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut Talat Xhaferi, e pranoi dhe e shqyrtoi Nismën e Grupit parlamentar të pavarur të VMRO-DPMNE-së dhe Koalicionit për Maqedoni më të mirë, e cila ka të bëjë me kërkesën për testim vullnetar të deputetëve në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut për narkotikë. “Ju informojmë […]
Lajme
Deputetët e përjashtuar të VMRO DPMNE-së përmes grupit të tyre parlamentar kërkojnë testimin e deputetëve për përdorim të drogës. Ata njoftuan se do të ngrenë nismë të hënën në parlament, që të krijohen kushte dhe ekip mjekësor, që do ti analizojë 120 deputetët nëse përdorin narkotikë. Propozojmë edhe politikanët të tjerë, funksionarë të tanishëm dhe […]
Lajme
Një anëtar i lartë i Gardës Revolucionare Iraniane tha të premten se raketat iraniane me rreze të shkurtër veprimi, mund t’i “arrijnë lehtësisht” anijet luftarake në Gjirin Persik. Komentet e tij u bënë publike prej agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve Fars. Komentet e zëvendës shefit të Gardës Revolucionare Mohammad Saleh Jokar vijnë mes tensioneve në […]
Lajme
Austria mori vendim për të ndaluar vellon në shkollat fillore të vendit. Deputetët kanë aprovuar ligjin dje nga një propozim i ardhur nga qeveria e kryeministrit Kurz. Ligji ndalon ndalon çdo lloj mbulese religjoze që mund të vendoset për të mbuluar kokën e vajzave në shkolla. Të dyja partitë e koalicionit qeverisëse të qendrës së […]