Opinion

Opinion
Shkruan Besim Aliu Duke filluar nga disa hoxhallarë, xhemat-melaqe, humanist, thirrës e aktivist ! FARZI- është bërë Xhenaze-Industri dhe monopol (nuk po i kryejn farzin- faljen e namazit të xhenazes pa para, ku falja e namazit të xhenazes është Farz-Obligim për çdo musliman që është me mendje të shëndoshë)… SUNNETI I MUHAMMEDIT a.s- është bërë […]
Opinion
Anton Çefa Popujt e hershëm që në agim të jetës njerëzore kanë sendëzuar ndërgjegjen e tyre primitive në konturet e miteve, në magjen e të cilave janë formësuar e kanë marrë jetë idetë, ndjenjat, iluzionet, shpresat, dashuritë, urrejtjet, gëzimet, dëshprimet, fatkeqësitë, torturat, humbjet, arritjet. Çuditemi sot kur endemi në botën e miteve dhe stërçuditemi, kur […]
Opinion
Shkrimtari dhe analisti Kim Mehmeti i ftuar në studion e lajmeve të Ora News ka folur për arratisjen e ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevskit. Përballë gazetares Beti Njuma, Mehmeti u shpreh se Gruevski u arratis me ndihmën e shqiptarëve në Maqedoni dhe në Shqipëri. Sipas Mehmetit, ish-kryeministri i beson më shumë shqiptarëve sesa serbëve. Kim Mehmeti: […]
Opinion
Shkruan Visar Ademi Padyshim më meritori për rëzimin e diktaturës dhe demokratizimit (të vërtetë) shoqëror në Maqedoni është Zoran Zaev. Mund të ja ketë dhëne dikush bombat siç duan të besojnë shumica por për mua kjo ska rrëndësi. Njeriu e vuri në rezik jetën e vet dhe familjarëve të tij biles edhe me çmim për […]
Opinion
Musa Musai Vuajtjet shpirtërore nuk kan të sosur. Për çdo ditë lajme nga më të ndryshmet drakonike po dëgjohen. Dikush ban qef, dikush ban histori, dikush ban “politikë” dhe dikush qeverrisë me politikën, por asnjëri politikishtë nuk janë duke menduar. Për cilin popull janë të paguar dhe pse kaq thellë po e varrosin intelegjencën dhe […]
Lajme Opinion
Pjesёmarrja e ulёt nё referendumin pёr emrin nё Maqedoni ёshtё njё pikёnisje e keqe pёr zhvillimin e mёtejshёm tё vendit, mendon Adelheid Feilcke. Dёshtimi qartazi i referendumit nё Maqedoni si rrjedhojё e njё pjesёmarrjeje shumё tё ulёt ёshtё njё mёsim i hidhur pёr shumё palë: Pёr qeverinё nё Shkup, pёr qeverinё nё Athinё, pёr mbёshtetёsit […]
Opinion
Pas tri vjetëve të ngarkuara me punë dhe të frytshme në Kosovë, jam mirënjohës që pata rastin t’i shërbejë vendit tim në partneritetin e tij me vendin tuaj. Po largohem nga këtu me ndjenja shprese, megjithatë më duhet të them se Kosova është në kryqëzim kritik dhe duhet të bëjë zgjidhje të guximshme për të […]
Opinion
Ismail Kadare kundër ndryshimit të kufijve: Lojë me zjarrin EKSKLUZIVE për “Presheva Jonë” : Se si e shef Shqipërinë, Kosovën dhe shqiptarët në Ballkan pas nje shekulli e me shume te shtetit shqiptar, shkrimtari i yne i madh Ismajl Kadare, për agjencinë informative “Presheva Jonë” është shprehur i kënaqur, duke pohuar se “kombi ynë në […]
Opinion
VETON SURROI Në fund të gushtit, pas shumë supozimeve, erdhi paralajmërimi i një ndryshimi në politikën e jashtme amerikane ndaj Kosovës. Këshilltari për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, i pyetur për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë tha: “Mosmarrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë mund të jetë një nga çështjet […]
Opinion
James W. Pardew është një diplomat amerikan, ndërmjetësues ndërkombëtar, ushtarak dhe ish-ambasador i SHBA në Bullgari. Për Deutsche Wellen ai shkroi këtë opinion lidhur me idetë për këmbime territoresh në Ballkan. Diplomacia amerikane në Ballkan, që nga Marrëveshja e Dejtonit në Bosnjë 1995 deri në deklarimin e Kosovës e pavarur në vitin 2008, nuk ndoqi […]
Opinion
Nga EDWARD P. JOSEPH “Ne nuk kemi ndonjë qen në atë betejë” – James Baker, Sekretar Amerikan i shtetit qershor 1991 duke folur për shpërbërjen e pritshme të Jugosllavisë. “Ne nuk përjashtojmë rregullime territoriale… Ne mendojmë se ata duhet ta zgjidhin me njëri – tjetrin” – John Bolton, këshilltar për sigurinë, gusht 2018 duke folur […]
Opinion
Kryetari i Kuvendit Komunal në Preshevë, Sami Salihu është shprehur për shkëmbimin e teritorreve në mes Kosovës dhe Serbisë. “Nuk jepet Veriu, as për liberalizim e as për ulëse në OKB. Shkëmbimi me Luginën është i pamundur se Serbia nuk heq dorë nga korridori i 10”, ka shkruar Salihu. Salihu më herët ka thënë se […]
Opinion
Shkruan: Lulzim Tafa Përjashtimisht veprave penale të kapura në flagrancë (në kryerje e sipër) dhe vetëm kur ajo është e domosdoshme, askujt nuk mund t’ i vendosen prangat në rast se ai person nuk e ka përdorur forcën (duart) gjatë kryerjes së një vepre penale ose nuk ka ikur nga ndekja penale apo nuk ekziston […]
Opinion
Greg Delawie Opinion i shkruar ekskluzivisht për gazetën “Zëri” nga ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie Vetëm ca vite më parë pronari 27-vjeçar i një biznesi, Trimor Hyseni, kurrë nuk do të mundë të paramendonte se ai një ditë do të bëhej një fermer i suksesshëm i mjedrës ose të jetë në ballë të një […]
Lajme Opinion
Prej Papës e deri tek politikanë të njohur amerikanë e anglezë, gazetarë të revistave botërore kanë folur fjalë që përshkruajnë karakterin e serbëve, njofton agjencia e lajmeve INA. “Serbët duhet të bombardohet qetësishtë, sepse harrojnë shpejtë”, është shprehur Xhimi Shea, zëdhënësi i NATO-s gjatë bombardimeve në vitin 1999. “Duhet ti bombardoni serbët”, ka thënë Papa