Suplement

Suplement
Fati ynë i keq që kemi zgjedhur besimin e gabuar”. Kështu iu ankua njëherë Hitleri arkitektit të tij, Albert Speer. “Pse duhet të kishim Krishterimin, me butësinë dhe urtësinë e tij?”, kishte pyetur ai. Për liderin nazist, Islami ishte “besimi i burrave” (Männerreligion) – i pastër, po ashtu. “Ushtarët e Islamit” shkonin në parajsën ushtarake, […]
Suplement
Presidenti Trump, në mesazhin e fundit që shkroi në Twitter për Sorosin, ku thoshte se ai kishte paguar parullat e protestuesve kundër Kavanaugh, thjesht po ndiqte një rrymë të vjetër. Sepse rryma “Sorosi, njeriu më i lig në botë”, ka nisur nga Rusia post-sovjetike që në fillim-vitet 1990, si fushatë dezinformimi. Nëse nuk jeni ekspert […]
Suplement
Nuk është rastësi që Singapori u zgjodh si vendi ku do të organizohet samiti historik midis presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un. Një arsye kryesore: ky qytet-shtet është jashtëzakonisht i sigurt dhe i kontrolluar shumë. Në fakt, ka një nga nivelet më të ulëta të […]
Suplement
1.  Britanikëve u duhej të shisnin opium Në fundin e shekullit 18, British East India Company, në pronësi private, bleu çaj nga Kina – më shumë se 4000 ton në vit. Për të kompensuar kostot, ajo kish nevojë për një produkt që ta shiste. Në vitin 1773, kompania mori kontrollin e tregtisë së opiumit, që […]
Suplement
Salafistë, islamistë, xhihadistë – të gjithë janë një? Jo. Salafistët nuk janë një grupim homogjen. Por si duhen dalluar grupimet e ndryshme të tij? Salafizmi ka disa aspekte dhe një histori të gjatë Çfarë nënkuptohet me salafizëm? “Salafizmi” është një nocion që mbledh shumë aspekte brenda për një fenomen modern, që praktikohet në mënyra të […]
Suplement
Një lëvizje e nxitur nga një përdhunues i akuzuar mund të jetë forca më e fuqishme për barazi që nga e drejta e votës për femrat Një vit më parë, Harvey Weinstein u ekspozua si një abuzues seksual. Deri më atëherë trajtimi që ai u bënte femrave ishte një sekret i hapur në mes të […]
Suplement
Të bukura, të mençura, me kuptim dhe thjesht të pazakonta. Ja lista e 100 thënieve më të bukura të filmave në të gjithë kohërat: “Të gjitha këto momente do të shuhen me kohën… si lotët në shi” Roy Batty / Rutger Hauer në Blade Runner (1982) “Bond, Xhejms Bond” Sean Connery në Dr. No (1962) […]
Suplement
Ishte ngjarja që me siguri shërbeu si orteku që vuri përpara regjimet komunistë dhe përshpejtoi ndryshimet e regjimeve në Europën juglindore. Shumëkush ia atribuon pikërisht kësaj ngjarjeve, edhe ndryshimin e butë në Shqipëri, mospërdorimin e dhunës nga krerët e regjimit, të cilët druheshin se mos pësonin fundin e Nikolae Causheskut në Rumani. Elena dhe Nikolae […]
Suplement
Shumë është folur për masonët. Fshehtësia e kësaj vëllazërie ka shkaktuar diskutime të gjera dhe teori të shumta konspiracioni. Por historia e vërtetë e masonëve është shumë më interesante se gjithë përrallat që rrotullohen rreth saj. Pak histori Kohët rreth vitit 1820 dukej sikur ishin kohët më të mira për marrëdhëniet speciale mes urdhrit vëllazëror […]
Suplement
Duket se globalizmi i ka dhënë mundësi kujtdo që ka dëshirë dhe para të udhëtojë ku të dojëPor ekzistojnë disa vende në Tokë ku asnjë turist nuk lejohet të vërë këmbë. Ja disa nga vendet më të njohura dhe misterioze ku askush nuk shkon asnjëherë. 1-Ishulli Surtsey… Në vitin 1963, në ujërat e Islandës, nga […]
Suplement
Stephen Hawking ka lindur më 8 janar 1942 në Oxford të Britanisë së Madhe dhe vdiq me 14 mars 2018. Dashuria e parë e tij ishte matematika. Megjithëse ai ishte një student indiferent dhe i mërzitur, një mësues i matematikës me emrin Dikran Tahta e frymëzoi atë me një dashuri të vërtetë për matematikë më […]
Suplement
Policia kolumbiane ka mbyllur një muze të vogël dedikuar jetës së lordit të drogës, Pablo Escobar, në Medellin. Policia ndërhyri në muzeun që ishte në pronësinë e vëllait të Escobar sepse ai nuk kishte një licencë turizmi për të vepruar. Në kulmin e tij, karteli i Escobar trafikonte jo pak, por 80% të kokainës që […]
Suplement
Këto janë disa fotografi të rralla dhe autentike të Avni Rrustemit, në Gjykatën e Parisit të datës 29 nëntor 1920 i akuzuar për vrasjen e Esat Pashë Toptanit më 13 qershor të po atij viti. Megjithatë Rrustemi ishte liruar vetëm pas 6 muajve pasi që avokati i tij Anatole de Monzie, e kishte cilësuar aktin […]