Teknologji

Teknologji
Kallashnikovi nis prodhimin e veturave elektrike. Prodhuesi rus i armëve “Kallashnikov” ka zbuluar veturën e re elektrike, i frymëzuar nga një model i vitit 1970. Mendohet se ky projekt do të rivalizojë Tesla e Elon Musk. Marka e njohur në të gjithë botën për automatikun AK-47, paraqiti të enjten prototipin me ngjyrë bojë qielli të […]
Teknologji
Marina amerikane po punon me krijimin e një sistemi që godet rreze laser e që montohet përmbi makinat ushtarake. Aftësia e kësaj pajisjeje do të jetë të mbajë turma agresorësht nën kontroll duke i çorientuar, duke i verbuar momentalisht e madje edhe duke i djegur, por pa u lënë pasoja vdekjeprurëse. Megjithatë, në varësi të […]
Teknologji
Eshtë vlerësuar për 375 mijë dollar një nga ekzemplarët e rrallë të Apple I, i pari personal compiuter i Molles, që Steve Jobs dhe Steve Wozmiak kishin projektuar personalisht me rreth 200 ekzemplarë të tjerë nga 1976 dhe 1977. Aktualisht mendohet se në qarkullim janë rreth 70 të tilla. Ky kompjuter, akoma në funksion është […]
Teknologji
Volkswagen ka publikuar fotografitë dhe detajet teknike të modelit të tij më të shpejtë deri më tash në histori. Golf GTI TCR ka motor 2.0 litra TSI, i cili siguron 290 kuaj fuqi dhe arrin shpejtësinë maksimale prej 264 kilometra në orë. Ky është Golf GTI më i shpejtë në historinë 40-vjeçare të këtij modeli, […]
Teknologji
Porsche iu është bashkuar brendeve të njohura që ia kanë kthyer shpinën modeleve me motorë dizelë. Në një njoftim zyrtar nga kompania, prodhuesi gjerman ka thënë se do të futet me të gjitha fuqitë në tregun elektrik, duke investuar gjashtë miliardë euro, deri më 2022. Prodhuesi i veturave sportive thotë se investimi në automobilat elektrikë […]
Teknologji
Japonia ka filluar punimet e projektit të automjetit fluturues që planifikon ta prodhojë në vitin 2020. Të paktën 20 kompani në mesin e të cilëve edhe Uber, Japan Airlines, Airbus, Boeing, NEC, Toyota, ANA dhe Yamatodo po përgatisin udhërrëfyesin për projektin e automjetit fluturues. Theksohet se Ministria japoneze e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë për vitin […]
Teknologji
Prej shumë kohësh, Apple bëri me dije se do të ketë një numër të rinj ikonash, kryesisht të dedikuar kokëkuqëve dhe jo vetëm. Dhe në ditën ndërkombëtare të ikonave, kompania lançoi plot 70 emoji të reja për të gjithë përdoruesit e iPhone-it. Ikonat e reja janë kryesisht njerëz me pigment dhe ngjyra flokësh të ndryshëm. […]
Teknologji
Zëvendëskryeprokurori i Iranit, Muhammed Musaddik, tha se në Iran do të ndalohet përdorimi i Instagram-it. Musaddik në konferencën për media, tha se do të ndalohet përdorimi i Instagram-it, një ndër rrjetet sociale më të përdorura në vend. Ai nuk informoi në lidhje me atë se kur do të zbatohet ndalesa, ndërsa si arsye për këtë […]
Teknologji
Turqia ka arritur të ndërtojë një armë të re të frikshme dhe të çuditshme. Arma është një minë e re detare e cila ka aftësi të ngjitet në mjetet e kundërshtarit. Mina është në formë të kafshëve të njohura si Raxha. Raxhat hyjnë në kategorinë e peshqve për nga klasifikimi i tyre, me pendë në […]
Teknologji
Nga GERTON BEJO CEO i Vatra Design Consultancy www.vatra.net Falë zhvillimit të jashtëzakonshëm të internetit, medias sociale, të telefonisë mobile dhe teknologjisë së informacionit dhe komunikimit në tërësi, edhe industria e reklamave, si shumë industri të tjera, ka qenë dhe mbetet në një proçes rindërtimi në vitet e fundit. Këto ndryshime kanë prekur çdo strukturë […]
Teknologji
Prodhuesi japonez Suzuki prezantoi gjeneratën e re të SUV-it të tij të vogël Jimny. Brezi i katërt i ruajti karakteristikat e njohura të paraardhësit 20-vjeçar. Jimny i ri vjen në disa ngjyra të ndryshme dhe ka ruajtur një stil të njohur të enterierit. Sipas informatave të para, Jimny do të jetë në dispozicion me dy […]
Teknologji
Fundi i këtij viti do të shënojë hapat e parë të instalimit të rrjetit të shumë-pritur celular, që njihet si 5G, i cili ofron qasje më të shpejtë në internet. Në mes të provave për gatishmërinë e këtij rrjeti janë edhe hulumtuesit nga universitetet “Lund” dhe “Bristol” në Suedi. Synimi është që shpejtësia prej 1 […]
Teknologji
Instagram Lite u lançua në Google Play Store pa njoftim të mërkurën, duke u ofruar përdoruesve një version të shkurtuar të aplikacionit të shpërndarjes së fotove. Aplikacioni Lite është vetëm 573KB, krahasuar me 32MB të Instagram-it aktual. Përdoruesit aktualisht mund të postojnë foto, të shtojnë filtra, të shikojnë histori dhe të përdorin skedën Explore. Përshkrimi […]